Basketbalistky hodnotí složitý průběh uplynulé sezóny

(článek vyšel v Monitoru)

             Se závěrem školního roku ukončily blanenské basketbalistky sezónu 2020-2021. Stejně jako tomu bylo i v jiných sportech nešlo o obvyklou sportovní činnost spojenou se zápasy a dalšími basketbalovými aktivitami jako desítky sezon předcházejících, ale o tréninky postavené na základě doposud nepoznaném. „Trenéři všech týmů museli hráčky aktivovat při velkých omezeních, která mohla mít za následek kolaps činnosti celého Basketbalového klubu Blansko. Všichni to zvládli bezvadně,“ pochvaluje si předseda Milan Ševčík. Jak dodal, důkazem je nárůst počtu děvčat, která se do sportování ve formě basketbalu po rozvolnění mimořádných vládních hygienických a protiepidemiologických opatření do přípravy zapojila, především v kategoriích minižákyň a žákyň.

               Tým žen se po celou dobu trvání covidové pandemie zaměřil na individuální přípravu. „Jde o hráčky, které pod vedením trenérů Pavla Zouhara a Jana Nečase basket hrají delší dobu a ví, co taková příprava obnáší. Jak aktivní byly, bude znát při zahájení pravidelných tréninků a prvních zápasech,“ uvedl Ševčík. Ženy startují v oblastním přeboru, ve kterém je letos přihlášeno ve dvou skupinách rekordních čtrnáct týmů.

               Kadetky U17 byly zařazeny do nadregionální ligy. Děvčata se připravují pod vedením trenérek Lady Matuškové a Karolíny Gyurgyik zčásti s týmem žen. „Také na nich se projeví, jak vážně brala individuální tréninky v průběhu uplynulého období,“ myslí si předseda. V loňském roce hráčky absolvovaly předsezonní soustředění v Jedovnicích, které si i letos zopakují.

               Žákyně U15 si pod vedením Petry Popelkové, Ivany Alexové a Natálie Dvořákové užívaly nových forem tréninků asi nejvíc. V této kategorii je zapojeno více než 25 děvčat. Svoji sezonu zahájily v srpnu 2020 tradičním soustředěním v Hustopečích. Hlavní trenérka U15 Petra Popelková k uplynulému období říká: „Začaly jsme se připravovat na vysoké koše, dosud holky hrály minibasketbal s malým míčem na snížený koš. V září jsme se zúčastnily dobře obsazeného přípravného turnaje v Kyjově a tam bylo odehráno naše první a také na dlouhou dobu poslední mistrovské dvojutkání.“ Tím sezóna skončila. V následujícím týdnu byl vyhlášen lockdown a všechny sportovní aktivity pozastaveny. „Abychom neztratily kontakt, scházely jsme se pravidelně na online trénincích,“ dodala.

                V dubnu se konečně začala situace uklidňovat a mohlo se opět začít trénovat. Nejprve jen po menších skupinkách, později i celý tým žákyň U15 dohromady. K přípravě se využívaly různé venkovní prostory. „V okamžiku, kdy se mohl basketbal vrátit k trénování uvnitř, bylo z naší sportovní haly vytvořeno očkovací centrum, takže nastal další problém,“ smutní trenérka. Přechodným útočištěm se stala díky pochopení majitele sportovní hala v Ráječku, v níž mohly žákyně kromě fyzické aktivity trénovat i driblink a střelbu na koš. „V květnu a červnu jsme odehrály pouze dvě přátelská utkání proti klukům. Začátkem června jsme vyrazily na třídenní minisoustředění do Letovic, kde jsme se nezaměřily ani tak na košíkovou, jako spíše na stmelení kolektivu. Vypadá, že se nám to podařilo na výbornou, takže nezbývá, než se těšit na nastávající sezónu. Ta bude zahájena, jak jinak, než soustředěním v Hustopečích,“ doplnila Ivana Alexová.

                  Nejmladší basketbalistky jsou rozdělené do tréninkových skupin - přípravka, U10, U11 a U12. „Problémem je velký počet děvčat se zájmem o sportování v souvislosti s omezenou kapacitou vnitřního tréninkového prostoru, kterým disponujeme. Naštěstí zvlášť výrazný nárůst byl v době, kdy se mohly konat první společné tréninky venku. Platilo, že nejlepší náborovou formou je možnost vidět trénink na vlastní oči, případně si ihned vyzkoušet co obnáší,“ vysvětluje Milan Ševčík. Jak řekl, na perfektní dostupné organizaci tréninků minižákyň se podílí hlavní trenér Slávek Streit a trenérky Vendula Krátká s Monikou Sedlákovou. Slávek Streit situaci v přípravě minižákyň okomentoval: „Společně jsme ukončili předchozí sezónu tradičním opékáním špekáčků na zahradě DDM v Blansku. Začali jsme vydařeným srpnovým soustředěním v Hustopečích, ale v září se situace začala zhoršovat a těsně před zahájením soutěží byla všechna sportoviště uzavřena. Během září jsme stihli odehrát vítězný turnaj U11 v Babicích nad Svitavou a domácí turnaj, ve kterém jsme obsadili druhé místo. “

                   Od konce února tohoto roku až do velikonoc si tréninkové skupiny nejmladších baskeťaček alespoň vyzkoušely on-line tréninky, které po rozvolnění od druhé poloviny dubna nahradily tréninky venkovní. „Ač se jich účastnila přibližně třetina nejmladších hráček, tak k mému milému překvapení se do venkovních tréninků zapojily všechny holky a navíc postupem času přišlo i mnoho nových tváří,“ je spokojen Streit. Koncem května se nakonec děvčata dostala i do haly. K tréninkům musely všechny týmy minižákyň využít azyl v hale na Mlýnské, protože v hale na Údolní pokračovalo očkování.

                  Díky skvělé organizaci přípravy minižákyň se podařilo prolínáním tréninků skloubit velký počet hráček a omezené prostory v hale Mlýnská s venkovním prostředím. V červnu stačila děvčata odehrát čtyři přátelská utkání. Dvě utkání v Olomouci proti OSK a poslední dva tréninky proběhly při zápasech proti BBK Blansko. „I když ani v jednom utkání neuspěla, bylo to určitě povedené vyvrcholení celé sezóny, ve které dostaly příležitost přičichnout k zápasové atmosféře i hráčky, které začaly s basketbalem až na jaře. Ke spokojenosti děvčat i trenérů se podařilo uspořádat celodenní výlet na Brněnskou přehradu a hlavně návštěvu Jump arény. Věřím, že v následující sezóně, kterou zahájíme prvním tréninkem už 10. srpna a následně od 15. srpna soustředěním v Hustopečích. Již nebudeme omezeni tak, jak tomu bylo téměř po celé právě skončené období,“ věří trenérka skupiny nejmladších děvčat Vendula Krátká.

               Basketbalový klub Blansko, z.s. se snaží plnit svoji roli při výchově dětí a mládeže. Pomocí náborů a propagačními akcemi chce dosáhnout zapojení co největšího počtu děvčat do pravidelných tréninků, které jsou vedené šesti kvalifikovanými trenéry a čtyřmi asistenty. „Novým poznatkem je, že se do tréninkového procesu zapojují děvčata stále nižší věkové skupiny. Proto se s nimi snažíme speciálně pracovat přiměřeně k jejich věku a dovednostem,“ je spokojen předseda Milan Ševčík. Podle něho došlo k navýšení členské základny zvlášť u skupiny pět až osm roků, kde při náboru využil klub stagnace ostatních volnočasových aktivit, která se v období pandemických omezení projevovala. „Zájem o basketbal je dán i tím, že jsme jediným kolektivním sportem na Blanensku, ve kterém se připravují výhradně děvčata všech věkových kategorií,“ myslí si Ševčík.

                   Pro vedení klubu je podstatné zajišťování finančních prostředků, které pomáhají v realizování činnosti. Zde se projevuje výrazná finanční pomoc Jihomoravského kraje, Města Blansko, Národní sportovní agentury, DDM Blansko a všech sponzorů. „Prostředky jsou využívány výhradně k vytvoření podmínek pro výkon a rozvoj sportovní činnosti basketbalistek, zejména pak v oblasti přípravy a účasti v dlouhodobých sportovních soutěžích dětí a mládeže, ale také kadetek a žen. Vedení klubu děkuje všem podporovatelům a rodičům za jejich přízeň, které si vážíme. Nadále chceme své příznivce, ale i hráčky, basketbalem hlavně bavit,“ uzavírá hodnocení uplynulé sezóna Milan Ševčík. Jak dodal, zájemci mohou činnost klubu sledovat na adrese www.bkblansko.cz.

Bohumil Hlaváček


aktuality/b20210518_175422.jpg aktuality/b1_DUbWytG.jpg aktuality/b11.jpg aktuality/b20200922_172032.jpg aktuality/b20210612_151216.jpg aktuality/b20210616_153201.jpg