Minulost a současnost BK Blansko

55 let života basketbalu TJ ČKD Blansko, nyní nástupnického Basketbalového klubu Blansko, z.s.,  je etapa, která vyvolává pokus o stručné bilancování nehledě na současnou krizovou dobu.

Tělovýchovná jednota ČKD Blansko zahájila svoji činnost v lednu 1951. Jejím předchůdcem bylo mj. sportovní sdružení PRAGA. Dle pamětníků se ale basketbal zkoušel už dřív, někdy mezi válkami, v sále přilehlém k restauraci zvané „U kance“ nedaleko ředitelství ČKD. V roce 1953 se změnil název na TJ Spartak ČKD Blansko a v roce 1994 se vypustil název Spartak. Basketbal patřil od začátku tělovýchovné jednoty k jednomu ze sportovních odvětví organizovaných zpočátku především pro učně ČKD.  

O prvních soutěžních basketbalových týmech se začalo mluvit od roku 1965. To vznikla družstva dorostu a mužů. Sportovištěm byla na dlouhá léta tělocvična učiliště ČKD Blansko. V následujících letech se projevila dobrá práce s mládeží a žákovská družstva se účastnila závěrečných bojů o mistra republiky. Vyvrcholením byl start v nejvyšší dorostenecké lize a následně ve II. lize dospělých. Úspěšné období mužského basketbalu bylo z rozhodnutí „vyšší moci“ ukončeno 26. 8. 1981 definitivní tečkou.

Po dohodě obou blanenských tělovýchovných jednot TJ Metra a TJ ČKD přešly 1. 9. 1981 mužské složky do Metry Blansko, a naopak do ČKD Blansko přešel tým žen. Začala tak nová éra ženského basketbalu v Blansku. Vzhledem k tomu, že se tělocvična SOU ČKD Blansko pro ligové soutěže děvčat a žen stala nevyhovující, byl dán podnět k výstavbě nové, víceúčelové sportovní haly. Martyrium spojené s výstavbou vzal na svá bedra oddíl košíkové společně s výborem TJ. Hala se začala používat v roce 1994, definitivně byla zprovozněna až v roce 1997. Škoda, že do současné doby se nepodařilo halu dokončit v plánovaném provedení s kvalitním zázemím pro sportovce a hledištěm pro diváky.

Po převodu ženských složek do TJ ČKD byla zahájena nejúspěšnější etapa ženského basketbalu v Blansku. Hned při prvním náboru na blanenských základních školách přišlo 123 (slovy sto dvacet tři) děvčat. Ta v následujících letech získávala přední umístění v celorepublikových soutěžích i mezinárodních turnajích: v roce 1983 2. místo na Přeboru republiky minižákyň, v roce 1984 2. místo na Přeboru republiky starších minižákyň, v roce 1986 3. místo na Přeboru republiky mladších dorostenek. Na tyto úspěchy navázaly minižákyně v roce 1988 ziskem titulu Mistryně ČR. Další úspěchy na sebe nedaly dlouho čekat. V roce 1994 mladší minižákyně opět získaly titul Mistra ČR a v roce 1995 tento titul o kategorii výš obhájily. Mladší i starší dorostenky startovaly v dorosteneckých ligách a extraligách. Ženy byly dlouhodobě stabilním účastníkem druhé nejvyšší soutěže. Později nejnadanější hráčky odcházely do brněnských prvoligových týmů. Přesto se podařilo zajistit fungující basketbalový oddíl s dobrými výsledky. Zlom přichází v roce 2012, kdy ukončila svoji činnost zastřešující organizace TJ ČKD Blansko a hrozilo nebezpečí zániku ženského basketbalu v Blansku.

Nakonec se několik nadšenců rozhodlo pokračovat. Založili samostatný Basketbalový klub Blansko, z.s. Díky podpoře města Blansko, Jihomoravského kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se podařilo činnost klubu stabilizovat. O basket je mezi děvčaty velký zájem a počet hráček se blíží číslům nejúspěšnějšího období. Také výsledky ve všech kategoriích mají vzestupnou úroveň. V současnosti se připravuje přes 70 basketbalistek v týmu žen a dorostenek (U17 a U15), dále v kategoriích žákyň (U14 a U13) a ve třech družstvech minižákyň (U12, U11 a U10). Navíc s basketem začínají nejmladší děvčata v předpřípravce, která je zaměřená především na pohybovou aktivitu zábavnou formou.

Těmito řádky jsem se snažil zachytit alespoň ve stručnosti to, čím basketbal žil a žije v současnosti. Úmyslně nejmenuji nikoho z mnoha desítek vynikajících trenérů, funkcionářů a stovek skvělých hráček, kteří se na dobrých výsledcích basketbalového klubu podíleli. Za to jim patří poděkování.

Milan Ševčík, předseda BK Blansko